„Historia ożyła” – za nami niezwykły dzień edukacji i pamięci

Sochaczew, 6 czerwca 2025 r.

Forteczna przeszłość regionu ponownie przemówiła do wyobraźni uczestników dzięki wyjątkowemu wydarzeniu zorganizowanemu w ramach projektu „Pamiętamy i chronimy – sochaczewskie fortyfikacje naszym dziedzictwem kulturowym”. Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza przygotowała dla uczniów i mieszkańców miasta prawdziwą żywą lekcję historii, która poruszyła serca i umysły – łącząc edukację, emocje i lokalną tożsamość.

W wydarzeniu wzięło udział blisko 100 uczniów z trzech lokalnych szkół:
– Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Grzmota-Skotnickiego w Młodzieszynie,
– Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sochaczewie oraz
– Zespołu Szkół Kształcenia Zawodowego im. mjr Feliksa Kozubowskiego w Sochaczewie.

Młodzież – a także liczni mieszkańcy – miała okazję nie tylko zwiedzić schrony przy ulicach Długiej, Partyzantów, Polnej, Kątowej i Lubiejewskiej, ale również uczestniczyć w zajęciach praktycznych prowadzonych przez żołnierzy 7. Dywizjonu Lotniczego z Nowego Glinnika  z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Uczono podstaw topografii, obrony przeciwchemicznej, prowadzono treningi strzeleckie z replik ASG i wojskowych trenażerów.  Nie zabrakło również czasu na wspólny odpoczynek przy ognisku i żołnierskim poczęstunku.

Szczególnie poruszającym momentem dnia była prelekcja dyrektora Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą – Radosława Jarosińskiego, który z pasją opowiedział o przebiegu Bitwy nad Bzurą jako jednej z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej 1939 roku. Na wystawie statycznej zaprezentowano także sylwetki bohaterów tej bitwy.

 Żywa lekcja historii to coś więcej niż edukacja – to spotkanie pokoleń, emocje, które trudno przekazać w szkolnych murach, oraz forma nauki, która zostaje w sercu na długo – podkreślają organizatorzy skupieni wokół projektu Sochaczewskie Fortyfikacje.

Na zakończenie przeprowadzono konkurs wiedzy z nagrodami dotyczący okresu II wojny światowej na terenie ziemi sochaczewskiej.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy części uczestników i zainteresowania naszą lokalną historią a miłe słowa podziękowań to dla nas największa nagroda i motywacja do dalszych działań – dodał Artur Gałecki, koordynator Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje.