Artystyczny wieczór w Gawłowie

Najpopularniejsze

30 marca w pałacu zagościli uczniowie zaprzyjaźnionej z Fundacją Ochrony Zabytków Mazowsza Szkoły Podstawowej w Gawłowie. Był to wieczór pełen artystycznych wrażeń, bowiem dzieci i młodzież prezentowały piosenki, wiersze i prace plastyczne. Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością – pomieszczenia wypełniły się po brzegi, a publiczność nagradzała młodych artystów gorącymi – i zasłużonymi – brawami.

Na początku zobaczyliśmy barwne i znakomicie przygotowane przedstawienie pod tytułem „A kiedy babcia z dziadkiem przyjdą do nas na herbatkę”, które swoją premierę miało w styczniu tego roku. Składają się na nie piosenki z drugiej połowy XX wieku, każda z układem tanecznym, pięknie zaśpiewana przez wykonawców w kolorowych strojach dostosowanych do konkretnej epoki. W układach choreograficznych zaprezentowały się klasy młodsze, a także nieco starsi artyści. Usłyszeliśmy między innymi „Orkiestry dęte”, „Zatańczysz ze mną jeszcze raz”, „Autostop”,  a na finał „Dni, których nie znamy”. Artyści zabrali nas w sentymentalną, ale radosną podróż, pokazując, że stare piosenki w młodym, żywiołowym wykonaniu nadal mają urok, bawią, wzruszają i cieszą wszystkich, bez względu na wiek. Pomysłodawczynią i reżyserką przedstawienia jest Aleksandra Siekiera, a pomocy w przygotowaniu udzielili wszyscy nauczyciele. Był to naprawdę niezapomniany spektakl.

Szkoła Podstawowa w Gawłowie nosi imię niezwykłego poety, księdza Jana Twardowskiego. Między innymi dlatego ogłoszono w placówce konkurs na wiersz o dowolnej tematyce, którego rozstrzygnięcie odbyło się w pałacu. Mogliśmy wysłuchać kilku z nagrodzonych wierszy, a wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i nagrody książkowe. W tej części spotkania okazało się, że poeci są wszędzie – trzyosobowa grupa ze stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie ATUT spontanicznie przyznała nagrodę za najciekawszy tego wieczoru utwór. Nagrodę-niespodziankę otrzymała od starszych kolegów po piórze Wiktoria Kurz.

Na zakończenie spotkania poznaliśmy szkolnych plastyków. Od kilku miesięcy w szkole działa koło plastyczne, którego opiekunem jest Zdzisław Chlebowski. Prace utalentowanych uczniów i nauczyciela można było oglądać przez cały czas trwania imprezy. Na szczególną uwagę zasługują tekturoryty, wymagające ogromnej cierpliwości i pomysłowości. Młodzi plastycy z Gawłowa mają już na koncie nagrody i wyróżnienia za swoją działalność.

Całość zakończyły jak zawsze rozmowy przy ciastach (przygotowanych przez rodziców młodych artystów), kawie i herbacie. Jak podkreśla dyrektorka SP Gawłów, Ewa Grzelak, takie spotkanie jest świetną okazją do zaprezentowania twórczości uczniów poza murami szkoły. Już umówiliśmy się z panią dyrektor, że kolejne programy artystyczne również będą prezentowane w gościnnych murach pałacu w Gawłowie.

Foto: Agnieszka Gerasik

GALERIA

Pokaż więcej …