Premiera albumu „Gawłów. Czas i przestrzeń”

Najpopularniejsze

16 lutego w Pałacu w Gawłowie odbyła się długo oczekiwana premiera albumu „Gawłów. Czas i przestrzeń” Marka Orzechowskiego. W słoneczne popołudnie do siedziby Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza przybyło bardzo wiele zainteresowanych dziejami miejscowości osób. Spotkanie było okazją do opowieści i rozmów o historii i przyszłości.

„Gawłów. Czas i przestrzeń” to wydawnictwo własne FOZM, które ukazało się dzięki wsparciu wielu sochaczewskich firm i samorządów. Świadczy to o potrzebie odkrywania nieznanych kart historii – a okazuje się, że niepozorny Gawłów dzieje ma długie i bogate. Już w połowie XIV wieku była tu szlachecka siedziba i dobra ziemskie. Właściciele tych dóbr często zapisywali się na kartach historii, mieli wkład w życie gospodarcze regionu, jak hrabia Łubieński czy Konstanty Blumtrytt. Byli też bohaterami wojennymi, jak Ambroży Skarżyński, patron pałacu. O nich wszystkich można przeczytać na kartach bogato ilustrowanego albumu. Są w nim mapy, stare zdjęcia i pocztówki ilustrujące zachodzące w Gawłowie zmiany. Marek Orzechowski dużo miejsca poświęcił też powojennym dziejom miejscowości, a przede wszystkim pokazał, że powielane w wielu źródłach informacje, jak choćby ta, że pałac został w swojej obecnej formie wybudowany w latach 1880-90, nie mają pokrycia w faktach.

W sobotnim spotkaniu w pałacu wzięło udział wielu mieszkańców Gawłowa, Karwowa i najbliższych okolic, co szczególnie cieszy organizatorów. Oprócz poznania faktów historycznych uczestnicy dowiedzieli się też, jakie działania do tej pory podjęła i co planuje na przyszłość Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza. Ze względu na żałobę narodową ogłoszoną po śmierci Jana Olszewskiego, nie odbył się zaplanowany koncert, jednak atrakcji nie brakowało. Każdy uczestnik spotkania mógł na przykład własnoręcznie wybić sobie pamiątkową monetę. A w czasie kuluarowych rozmów przy kawie, soku z gawłowskich jabłek i pysznych ciastach rozmawiano o kulturze, przyszłości i historii.

Album trafi teraz do sprzedaży detalicznej. Można go nabyć w księgarni przy ul. Reymonta 10 w Sochaczewie oraz w siedzibie Fundacji.

Dziękujemy za liczne przybycie, zaangażowanie i ogromną życzliwość wszystkim naszym gościom. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługują Gabriela i Jacek Frejowie, którzy podczas aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytowali specjalne miejsca i sesję fotograficzną.

Spotkanie poprowadziła Aleksandra Skwira, a niezwykle smaczne ciasta upiekła Kamila Zielińska.

Zdjęcia Agnieszka Gerasik

FOZM

AUDIO

GALERIA

Pokaż więcej …