„Gawłów. Czas i przestrzeń” – premiera albumu w pałacu

Najpopularniejsze

16 grudnia odbyła się przedpremierowa prezentacja wydanej przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza książki Marka Orzechowskiego „Gawłów. Czas i przestrzeń”. Spotkanie było też okazją do podsumowania pierwszego etapu działalności FOZM i przebiegło w bardzo przyjaznej, przedświątecznej atmosferze.

Pałac tego dnia nabrał zupełnie innego charakteru. Za sprawą Beaty Szustkiewicz i Beaty Jaros pojawiły się dekoracje nawiązujące do starych wnętrz, akcenty świąteczne i przyjemne oświetlenie. Muzycznie czas umilała Joanna Morea, znakomita jazzmanka, ze swoim zespołem. Nie zabrakło poczęstunku i okazji do rozmów w niezobowiązującej atmosferze.

Najważniejszy był jednak album. Marek Orzechowski opowiadał zebranym o tym, jak szukał informacji, co udało się ustalić, a co czeka jeszcze na odkrycie. Jednym z tropów, którym podąża nasz historyk, jest wizyta Fryderyka Chopina w Gawłowie. Jest bardzo możliwe, że największy polski kompozytor odwiedził gawłowską rezydencję swoich przyjaciół Pruszaków w czasie słynnych sannickich wakacji. Zarówno Sanniki jak i Gawłów były wówczas w posiadaniu Pruszaków i mamy powody by sądzić, że młody wówczas Fryderyk zajrzał tu na chwilę. Sprawa, jak mówi autor albumu, jest rozwojowa i na pewno będziemy nadal poszukiwać potwierdzenia. W książce możemy przyjrzeć się historii Gawłowa od średniowiecza do czasów współczesnych. Zawiera wiele zdjęć, stare mapy i pocztówki, nieznane dotychczas opowieści. Z ustaleń autora wynika, że wiele informacji, które można o gawłowskim pałacu znaleźć w źródłach internetowych, nie ma pokrycia w faktach. Zdecydowanie warto sięgnąć więc po nasze wydawnictwo, aby uaktualnić swoją wiedzę.

Wydanie książki wsparło finansowo wiele firm i samorządów i niedzielne spotkanie było okazją do podziękowania im za wkład w krzewienie historii regionu. Wszystkim sponsorom wręczyliśmy pamiątkowe dyplomy i specjalnie przygotowane na tę okazję monety kolekcjonerskie. W gronie „dobrych dusz” albumu są: Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Burmistrz Miasta Sochaczew, Wójt i Rada Gminy Sochaczew oraz firmy – Proxhome, Korporacja Inwestycyjna, Lamela, Zakład Urządzania i Utrzymania Zielni, Bank Spółdzielczy w Sochaczewie, Tęczowy Ogród, Voke, tusochaczew.pl, Radio Sochaczew, Echo Powiatu, Grupa Aljeka, Oscar Harasińscy, Kamix, Alfagra, Pracownia Architektoniczna Marcina Głuchowskiego, M&M, PSS Społem, Cafe Nutka, Pracownia Projektowania Łazienek Ewy Szafaryn, Expert, Błysk, Przedszkole Promyk, Marta i Daniel Kubiccy i Aljeka. Patronat medialny objęły redakcje TVP Historia i Radia Sochaczew.

Bardzo nam miło, że zaproszenie na promocję przyjęło wielu znakomitych gości, wśród których byli między innymi poseł Maciej Małecki, wicestarosta sochaczewski Tadeusz Głuchowski, burmistrz Piotr Osiecki, wójt Mirosław Orliński, przedstawiciele firm, które wspierały wydanie albumu, dyrektorzy i pracownicy zaprzyjaźnionych placówek kulturalnych, pomocowych i oświatowych, samorządowcy i wielu innych przyjaciół Fundacji. Dziękujemy za to spotkanie, dzięki niemu mogliśmy nawiązać silniejsze więzi. Przy okazji założyciele FOZM, Agnieszka i Zbigniew Gerasikowie, przedstawili całą fundacyjną rodzinę – swoich najbliższych, Zarząd i Radę Programową FOZM. Podsumowaliśmy też pierwsze miesiące działalności, podczas których udało się uporządkować i przygotować pod przyszłe prace park i pałac, ustalić koncepcję i program użytkowy obiektu, zorganizować kilka cieszących się dużym powodzeniem imprez plenerowych, nawiązać kontakty z Placówką Opiekuńczo-Wychowawczą w Giżycach, Zespołem Szkół Specjalnych w Erminowie, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Szkołą Podstawową w Gawłowie, samorządami i innymi partnerami. Mamy też nakreślone najważniejsze kierunki działalności na przyszłość, wśród których jest także nastawienie na akcje charytatywne.

Spotkanie poprowadziła Aleksandra Skwira z Radia Sochaczew, a smaczny i piękny catering zapewniła firma Smaki Grecji. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tworzenie niepowtarzalnego klimatu tego spotkania.

Wszystkich, którzy są zainteresowani dziejami Gawłowa, zapraszamy na otwartą promocję albumu, która odbędzie się 19 stycznia w pałacu. Niebawem uruchomimy też sklep internetowy, w którym będzie można kupić album oraz kolekcjonerskie srebrne i mosiężne monety.

FOZM

Zdjęcia Daniel Bidiuk

AUDIO

GALERIA

Pokaż więcej …