Najpopularniejsze

Wczoraj odbył się Rajd Śladem Sochaczewskich Fortyfikacji – wydarzenie zorganizowane przez miłośników tej tematyki, działających w ramach Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza.

 

Pogoda nie zawiodła, dopisały zarówno humory jak i frekwencja.

 

Rajd rozpoczął się pod Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, skąd przemieścił do Parku Garbolewskiego. Kolejnym etapem wyprawy była ul. Partyzantów, gdzie rozpoczęła się piesza część uwzględniająca również ul. Polną, Długą i Zielonej Doliny.

 

Na każdym przystanku relacji z tamtejszych wydarzeń lub ciekawostek dostarczali Artur Gałecki – organizator, główny przewodnik przy wsparciu Radosława Jarosińskiego – historyka, regionalisty i pisarza z ramienia MZSPBNiB i oraz MKW w Sochaczewie Łukasza Popowskiego.

 

Rajd zwieńczyło zwiedzanie schronu na ul. Kątowej, podczas którego uczestnicy mogli doświadczyć atmosfery znanej ze wspomnień wojennych dziejów Sochaczewa.

 

Spotkanie zakończyło się ogniskiem na terenie schronów przy ul. Lubiejewskiej. Była to okazja zadania nurtujących pytań, skosztowania wojskowej grochówki oraz upieczenia kiełbasek przy akompaniamencie rozmów pokoleniowych.

 

Dużym udogodnieniem był transport zapewniony dzięki uprzejmości burmistrza miasta, który również objął honorowy patronat nad przedsięwzięciem. Słuchaczy odwiedził także wójt gminy, który zapewnił o wsparciu, dalszych planach współpracy, podkreślił wagę pielęgnowania pamięci o takich miejscach. Podziękował mieszkańcom za tak liczny udział i zwrócił uwagę na pomysłowość formy tego typu edukacji, która łączy w sobie aktywne spędzenie wolnego czasu z integracją, niezależnie od wieku.

 

„Sochaczewskie schrony rozlokowane są w całej okolicy. Dlatego cieszymy się, że wspólnie możemy rozwijać naszą pasję zwiększając zasięg mapy dostępnych obiektów, które po dziesiątkach lat zapomnienia nabierają należytej im uwagi coraz szerszego grona odbiorców.” – podsumował inicjatywę Artur Gałecki.

 

Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Sochaczew i Gminy Sochaczew