Piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Najpopularniejsze

21 czerwca 2019 roku na pewno przejdzie do interesującej historii naszego miasta. W tym dniu właśnie odbyła się w Pałacu w Gawłowie niesamowita „Lekcja dla Rodaka”.

Projekt dotyczył naszych obywateli z obszarów Rzeczypospolitej, które dzisiaj nazywamy Kresami. Była to lekcja o bolesnej karcie dziejów, znaczeniu i doniosłości tych obszarów, prawdziwych historii oraz trudnościach powrotu do Polski.

Z podopiecznymi Fundacja dla Rodaka  przekazaliśmy naszej Małej Ojczyźnie szczegółowe informacje (na żywo) o losach pond 100 tys. Polaków skazanych przez NKWD na deportację do Kazachstanu i na Syberię. Nasi młodzi goście już niejednokrotnie odwiedzali instytucje państwowe oraz samorządy w Polsce opowiadając historię swoich rodzin (2018 rok – Senat RP). Lekcja dla Rodaka to ogólnopolski projekt Fundacji dla Rodaka, wpierany m. in. przez Senat RP, MEN, MSZ oraz wiele europejskich państw.

Podczas prelekcji, którą wzbogacała bardzo dobrze przygotowana prezentacja multimedialna, młodzież opowiedziała o sobie, o swoich rodzinach i ich życiu. Wykład wzbogacały liczne zdjęcia, opowiadania, którym towarzyszyło duże wzruszenie a niekiedy i łzy naszych gości.

Rodacy pochodzą z byłych republik radzieckich, głównie Kazachstanu, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. Młodzież w ramach rozpoczęcia wakacji, poznawania kultury i zabytków ziemi sochaczewskiej przebywała na terenie miasta od 19 do 23 czerwca pod opieką Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza. Podczas pobytu nasi goście mieli okazję poznać smaki kuchni polskiej, wspólnie przyrządzać posiłki, zapoznać się ze sposobami spędzania wolnego czasu, udoskonalać gry i zabawy w plenerze (paintball laserowy) oraz wziąć udział w niesamowitej piana party. Wraz z ekipą fundacji uczestniczyli w procesji Bożego Ciała w tutejszym kościele Św. Alberta, odwiedzili Żelazową Wolę, zaliczyli sobótki na przystani w Plecewicach oraz popłynęli wraz z Kajakowcy Sochaczewa na spływ kajakowy naszą rodzimą, malowniczą rzeką Bzurą.

Spacery, oglądanie filmów, plażowanie, dyskoteka, wspólne ognisko, elektryczne – rowerowe ewolucje, jacuzzi, mnogość atrakcji nie miała końca. Goście świetnie się bawili przez cztery kolejne dni przy pięknej wiosenno – letniej pogodzie, która dominowała na terenie Sochaczewa. Choć wszyscy bardzo sympatycznie spędzali każdy kolejny dzień, nadszedł dzień pożegnania. W niedzielę późnym popołudniem młodzież opuściła teren Pałacu w Gawłowie i rozjechała się do miast w których na co dzień mieszka i studiuje. Rozstaniu towarzyszyły wzruszające chwile, nie obyło się od serdecznych uścisków, przytulania i wymiany kontaktów.

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy gościć tak wspaniałych młodych ludzi w naszym mieście i mimo nieobecności przedstawicieli samorządu podczas „Lekcji dla Rodaka” możemy być dumni, że zrobiliśmy wszystko co możliwe, aby nasi goście poczuli się przy nas prawdziwymi Polakami.

Bardzo serdecznie dziękujemy sponsorom i darczyńcom za okazane serce i wsparcie finansowe całego wydarzenia. Szczególnie chcemy podziękować ekipie fundacyjnej oraz organizatorom (Nika Czubak-WrońskaKrzysztof WrońskiSylwia FiedlerOże ChAgnieszka SylviaAga Offerczak-Ciura,Artur GałeckiAndrzej KornackiAlbert FiedlerBeata Szustkiewicz,Patrycjusz SzustkiewiczHubert GerasikJulia Magdalena DzieżaMariusz GerasikRafał Milczarek) za oprawę kulinarną i organizacyjną. FirmomBistro ” Palce Lizać” za przepyszny obiad, jednostce wojskowej z Bielic za wyposażenie sypialni, Cafe Nutka Żelazowa Wola za pyszne desery, Monice i Arturowi Zaczkowskim za wsparcie finansowe na zakupy produktów spożywczych, Marcinowi Wasilewskiemu Tęczowy ogród za przepyszne soki naturalne, Michałowi i Izabeli Milczarek Ecoenergia, Krzysztofowi Kliszcz Dekortech, REBEL.plWydawnictwo Lacerta. Dzięki Waszym wielkim sercom godnie przyjęliśmy naszych gości. Dziękujemy i do zobaczenia wkrótce!

GALERIA