Piknik historyczny – przypadki Ambrożego Skarżyńskiego

Najpopularniejsze

Z poważnymi obawami o pogodę, choć jak wiadomo, w zespole pałacowo – parkowym w Gawłowie jest zawsze, w niedzielę 19 maja odbył się piknik historyczny „Przypadki Ambrożego Skarżyńskiego”.

„Przypadki…” to wydarzenie, które oprócz upamiętnienia postaci patrona Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza Ambrożego Skarżyńskiego, właściciela dóbr Gawłowo i Żukowo w I połowie XIX wieku, miało za zadanie zgromadzić lokalne stowarzyszenia, fundacje, rękodzielników czy autorów piszących o lokalnej historii w jednym miejscu, czyli w zabytkowym zespole pałacowo – parkowym w Gawłowie.
Patrząc po dużej frekwencji odwiedzających, zamiar ten się powiódł…
W postać Skarżyńskiego wcielił się znakomity aktor polskiego kina i teatru Robert Gonera, który przedstawił monodram autorstwa Marka Orzechowskiego. Czasy Księstwa Warszawskiego bardzo efektownie przybliżyła (dosłownie i w przenośni) grupa rekonstrukcji historycznej Pułku 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego. Szczególnie widowiskowo wyglądały pokazy dynamiczne grupy oraz…wystrzały z broni rekonstruktorów. Licznie zgromadzeni przedstawiciele lokalnych fundacji i stowarzyszeń chętnie odpowiadali na pytania tłumnie odwiedzających ich gości. Prężnie działająca strefa animacji kierowana przez Beatę Szustkiewicz i Sylwię Fiedler oferowała licznie przychodzącym do niej dzieciom mnóstwo atrakcji i pełno radości. Nie zawiedli się również miłośnicy polskiej kuchni, była więc pyszna wojskowa grochówka przygotowana na miejscu przez żołnierzy z Bielic oraz kulinarne rarytasy stworzone prze kucharzy z Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza pod czujnym okiem Patrycjusza Szustkiewicza. Uczestnicy pikniku chętnie odwiedzali stoisko fundacji kierowane przez Agnieszkę Malik i Mariusza Gerasika, gdzie można było nabyć album o pałacu i parku w Gawłowie, wybić sobie pamiątkową monetę i zrobić zdjęcie przy fundacyjnej ściance.
Po godzinie szesnastej chętne osoby udały się podstawionym busem na ulicę Kątową, gdzie fundacja udostępniła przygotowany wielkim nakładem sił Artura Gałeckiego i Andrzeja Kornackiego bunkier z czasów II wojny światowej. Radosne piknikowanie zakończyła nauka poloneza przygotowana przez tancerzy z zespołu Abstrakt p. Moniki Osieckiej. Program z gracją (jak zawsze) poprowadziła Ola Skwira.
Było to kolejne wydarzenie zorganizowane przez założoną we wrześniu 2018 roku z inicjatywy Agnieszki i Zbigniewa Gerasików Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza.
Piknik „Przypadki Ambrożego Skarżyńskiego” odbył się dzięki wsparciu: Marszałka Województwa Mazowieckiego, grupy rekonstrukcji Pułku 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego, grupy wolontariuszy MOPS, Jednostki Wojskowej z Bielic, Media Planet.
Patronami medialnymi wydarzenia byli: portal sochaczew.poleca.to, e-sochaczew.pl, tusochaczew.pl, sochaczewianin.pl, Radio Sochaczew, Echo Powiatu, Express Sochaczewski.

GALERIA

Pokaż więcej …