Kolejny schron został odsłonięty!

Najpopularniejsze

Dzięki uprzejmości Pana Stanisława Bińkowskiego, właściciela CARMEN POLSKA Sp. z o.o. i jego syna Emila będziecie mogli zobaczyć, w tej części miasta, najpopularniejszy i najliczniejszy schron z okresu II wojny.
Mało kto wie, że tuż za Restauracją Zakątek mieszczącą się w Sochaczewie przy ul. Partyzantów (skręcamy w prawo w kierunku dawnej „szmaciarni”) spoczywa najbardziej znany niemiecki obiekt fortyfikacyjny Ringstand 58c zwany potocznie „Tobrukiem”. Pomysł tego otwartego, taniego w budowie, uniwersalnego małego schronu bojowego fortyfikatorzy niemieccy zaczerpnęli prawdopodobnie od Włochów, którzy posługiwali się podobną, aczkolwiek mocno uproszczoną formą podczas walk w Afryce Północnej m. in. w Tobruku. W oparciu o tą ideę powstała cała rodzina żelbetonowych, małych „ringstandów” przeznaczonych do prowadzenia ognia okrężnego dla różnego rodzaju broni, przy czym, forma najmniejsza Rs 58c (Bauform 201) produkowana była na niespotykaną dotychczas skalę w historii fortyfikacji.
Dzięki życzliwości właścicieli firmy CARMEN już niebawem ustawimy przy schronie tablicę informacyjną, z której dowiecie się więcej na temat tego rodzaju schronu.
Dzięki Fundacja ORLEN tablica będzie zawierała kolorową i ciekawą infografikę. W tym miejscu nie sposób podziękować Robert M. Jurga, który wyraził nam zgodę na użyczenie jego fenomenalnych rysunków 🏆. Wielki szacunek Panie Robercie za dotychczasową robotę i życzliwość🥇