Masz Głos – Koszulka sportowa z logo projektu sochaczewskie fortyfikacje
Najpopularniejsze
Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza, planuje w terminie 27 czerwca br. przeprowadzić na terenie Gminy Sochaczew kolejną inicjatywę edukacyjno-historyczną, służącą mieszkańcom ziemi sochaczewskiej tj. organizację „1.Rodzinnego Pikniku Fortecznego”. Na częściową realizację wskazanego przedsięwzięcia otrzymaliśmy bezcenne wsparcie Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrza Miasta Sochaczew i Wójta Gminy Sochaczew.
Podczas pikniku zaprezentujemy trzy rodzaje zachowanych i zrewitalizowanych przez nas schronów oraz fragment rowu przeciwpancernego. Wszystkie obiekty rozlokowane są blisko siebie w odległości około 500 m. ale główna część pikniku odbędzie się wokół schronu Regelbau 668 przy ul. Lubiejewskiej. Uczestnicy będą mogli zobaczyć m.in. oryginalne zdjęcia, dokumenty, mapy, wystawę „Franciszkanie z Niepokalanowa na przymusowych robotach fortyfikacyjnych 1944-1945 w rejonie Sochaczewa”, prezentowaną w schronie Regelbau 701 (Władysławów, ul. Kątowa). Zaplanowaliśmy wiele atrakcji dla mieszkańców naszego miasta by mieli szansę po długim okresie izolacji wyjść ze swoich domów i mieszkań i aby mogli odbudować zaburzone pandemią relacje społeczne. Podczas pikniku zaprezentujemy m.in. indywidualne wyposażenia oraz umundurowania żołnierzy załóg fortecznych, sprzęt, uzbrojenie żołnierzy m.in. różne modele motocykli, rowerów, repliki broni i karabinów maszynowych z okresu II wojny światowej. Pokażemy inscenizację życia codziennego żołnierzy załóg fortecznych i wiele innych atrakcji. Piknikiem tym chcemy upamiętnić losy i przywrócić do zbiorowej pamięci tych, których zmuszano do ciężkiej, przymusowej pracy fizycznej na rzecz niemieckiego okupanta w końcowym okresie II wojny światowej. W sierpniu 1944 roku kilka tysięcy kobiet, mężczyzn, duchownych i dzieci naszego regionu zostało wypędzonych ze swoich domów i zmuszonych do kopania okopów, rowów przeciwczołgowychi wykopów pod żelbetowe schrony na potrzeby III Rzeszy by mogła się przygotować do odparcia sowieckiej ofensywy.
Jednym z głównych celów pikniku, oprócz integracji społeczności lokalnej i nawiązania kontaktów środowiskowych jest symbolicznie przywrócić utraconej wówczas godność robotnikom z całej Polski. Szczególnie chcemy oddać hołd i podkreślić rolę jaką odegrali mieszkańcy powiatu sochaczewskiego, bracia Franciszkanie z Niepokalanowa i więźniowie obozów pracy podczas budowy fragmentu niemieckiej linii umocnień a2, tworzonej wokół Sochaczewa. Zaprezentujemy również eksponaty Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i PBnB, które nie są prezentowane w muzeum, a ściśle związane są z okresem okupacji.
Do udziału w przedsięwzięciu zaprosimy także członków innych stowarzyszeń
z regionu. Będzie to największe dotychczas po pandemiczne wydarzenie na terenie Gminy Sochaczew, które ma szansę na trwałe zapisać się w pamięci naszych mieszkańców.
Zacieśnienie współpracy z samorządami lokalnymi, m.in. dzięki wzięciu udziału w akcji Masz Głos spowodowało, że nasza inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnych władz samorządowych. Efektem tej współpracy jest fakt, że Urząd Miasta zadeklarował opłacenie uczestnictwa w pikniku rekonstruktorów z grupy Johannesburg z Pisza zaś Urząd Gminy opłaci woskową grochówkę dla uczestników eventu. Te działania z pewnością przyciągną większą rzeszę uczestników wydarzenia wpływając jednocześnie na podniesienie poziomu realizowanego przedsięwzięcia.
Podczas pikniku odbędzie się także rozstrzygnięcie konkursu gry terenowej i wręczenie nagród zwycięzcom i uczestnikom geocachingu na organizację, którego otrzymaliśmy wsparcie od STOWARZYSZENIA „BIURO OBSŁUGI RUCHU INICJATYW SPOŁECZNYCH BORIS”. Przydzielony budżet oprócz kwestii organizacyjnych obejmuje jedynie zakup nagród rzeczowych dla trzech pierwszych miejsc zaś naszym celem byłoby uhonorowanie przynajmniej pierwszej dziesiątki uczestników. Otrzymany mikrogrant pozwoli nam zrealizować nasz cel, który docelowo może przyczynić się do wzrostu zainteresowania mieszkańców nie tylko samą grą ale także historią sochaczewskich schronów, zwłaszcza, że skrytki (tzw. kesze)ukryte będą przy schronach będących pod opieką Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza. Chcąc podziękować za udział i wsparcie naszych działań na plakacie promującym przedsięwzięcie umieścimy logo akcji Masz Głos (wstępny projekt plakatu w załączniku).
Jednocześnie już dziś serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w pikniku. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań by organizacja tego przedsięwzięcia przyniosła obopólne korzyści naszym instytucjom a szczególnie mieszkańcom Sochaczewa, naszej „Małej Ojczyzny”.