„Stary Sochaczew” w pałacowych wnętrzach

Najpopularniejsze

Promocją albumu „Stary Sochaczew” zakończył się pracowity wrzesień w pałacu w Gawłowie. Na niedzielne spotkanie przybyło wielu sochaczewian zainteresowanych historią swojego miasta. <!–mor

Agnieszka Poryszewska, Radosław Jarosiński i Sebastian Stępień zebrali w swoim albumie wiele niepublikowanych dotychczas zdjęć, które opatrzyli równie wyjątkowymi opowieściami, fragmentami artykułów prasowych, a nawet nieznanym wierszem zachwyconego Sochaczewem poety. Powstała w ten sposób niebanalna opowieść o mieście i jego mieszkańcach na przestrzeni ostatnich ponad stu lat. Przeglądając karty starannie wydanego albumu poznajemy sochaczewskich cukierników, sportowców, fryzjerów, społeczników, porywające historie miłosne, ale i codzienność przedwojennego Boryszewa czy osiedla kolejowego. To panorama ludzkich losów na tle wielkich wydarzeń historycznych, które nigdy nie omijały naszego miasta. A jednak życie toczyło się w nim zawsze i miało wiele odcieni. Większość z nich autorom udało się oddać.

Wydawnictwo wzbudziło ogromne zainteresowanie – na promocję przybyło bardzo liczne grono mieszkańców miasta, którzy zakupili niemal wszystkie przygotowane na tę okoliczność książki. Autorzy obiecują dodruk, a także kolejną część – i zachęcają wszystkich, którzy chcą podzielić się starymi zdjęciami i opowieściami do współpracy.

Promocja albumu nie była jedyną atrakcją tego popołudnia. Na początku wystąpił zespół Patria, prezentując kilka nawiązujących do książki piosenek. Zespół został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność i wprowadził wszystkich w historyczny nastrój. Na uczestników czekała też kawa, herbata, napoje oraz słodycze – te zapewniło PSS Społem Sochaczew, dziękujemy.

Dla Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza, która zorganizowała spotkanie, to realizacja jednego ze stawianych sobie celów – propagowania lokalnej historii. Jesteśmy zainteresowani nie tylko dziejami Gawłowa (album o nich jest w końcowej fazie przygotowywania), ale i miasta. Chętnie będziemy współpracować przy kolejnych tego typu wydarzeniach – szczególnie że klimat pałacu bardzo im sprzyja.

Bardzo dziękujemy wszystkim za tak liczną obecność i zapraszamy ponownie.

Foto Paulina Gerasik

AUDIO

GALERIA

Pokaż więcej …